Systemy pojenia -> Systemy pojenia indyków


Systemy pojenia indyków wykorzystują poidła dzwonowe z balastem (poidła standardowe i kompaktowe), poidła dzwonowe bez balastu (poidła AQUA MAX) oraz poidła kropelkowe (smoczki) instalowane wraz z kubełkiem wyposażonym w ruchomy języczek, który pełni rolę zaworu pływakowego odcinającego dopływ wody do miseczki po jej napełnieniu, a który po naciśnięciu przez ptaka dziobem otwiera trzpień smoczka i automatycznie uruchamia wypływ wody do niewielkiej miseczki.
Automatyczne poidła dzwonowe z balastem stabilizującym standardowe i kompaktowe różnią się kształtem samego poidła oraz wielkością balastu stabilizującego. Balast w obu rodzajach poideł jest mocowany po napełnieniu piaskiem lub wodą poprzez jego wkręcenie w dzwon poidła. Wysokość brzegu poideł wynosi 7,4 cm, szerokość 6,8 cm, a długość brzegu poidła 132 cm. Poidła dzwonowe z balastem, wykonane z wysokiej jakości mocnego i twardego tworzywa sztucznego są przyłączane do rury zasilającej w wodę przy pomocy specjalnego łącznika (siodełka).
W poidłach dzwonowych bez balastu (AQUA MAX) czynnikiem stabilizującym poidło jest woda w poidle, w którym głębokość koryta wynosi 10 cm, szerokość 7,4 cm, natomiast długość brzegu poidła tylko 89 cm. Poidło dzwonowe AQUA MAX przeznaczone jest dla indyków od 4 tygodnia życia.
Do pojenia indyków wykorzystywane są też poidła kubełkowe z ruchomym elementem otwierającym i zamykającym smoczek . Dla indyczych piskląt na pierwszy okres odchowu przeznaczone są poidła typu Super Easy Start Adjustable (SESA), które napełniane są wodą ze smoczka otwieranego pod wpływem nacisku rurki poruszającej się w pionie na specjalnej delikatnej sprężynce podnoszonej przez kubełek z małą ilością wody. Po napełnieniu kubełek z wodą opuszcza się pociągając rurkę w dół, która zamyka smoczek i odcina dopływ wody do kubełka.
Na podobnej zasadzie działają poidła kubełkowe dla starszych indyków z tym, że miseczka kubełka zamontowana na rurze na dwóch zawieszkach jest nieruchoma, natomiast rurka, przez którą dostarczana jest woda do miseczki, odchyla się od pionu po naciśnięciu dziobem przez indyka w dolnej jej części otwierając smoczek, z którego wypływjąca woda napełnia miseczkę kubełka.
Wymiana poideł kubełkowych SESA na poidła kubełkowe dla starszych indyków jest prosta i łatwa, tym bardziej, że element wpinający oba rodzaje poideł kubełkowych w smoczek jest taki sam.
Woda do picia jest tak samo ważna dla ptaków jak pasza. Programy komputerowe pozwalają na ciągłe śledzenie i zapisywanie zużycia wody w określonych porach dnia, codziennie i w dłuższych okresach czasu. Porównanie zużycia wody umożliwia producentowi na permanetną ocenę stanu zdrowia ptaków i szybkie reagowanie w przypadku jakichkolwiek anomalii (nagły spadek lub wzrost spożycia wody).

 

Error
Whoops, looks like something went wrong.