Indyki -> Lampy jarzeniowe , LED itp.


W kurnikach stosowane są lampy jarzeniowe, żarowe lub LED. Lampy jarzeniowe są energooszczędne, mają możliwość regulacji jasności (natężenia) światła i dłuższy czas pracy niż oświetlenie żarowe pod warunkiem, że nie będą zbyt często włączane i wyłączane.
W oświetleniu pomieszczeń dla zwierząt stosowane są także lampy LED, zwłaszcza specjalnie zaprojektowane do oświetlania kurników (wyeliminowane migotanie światła), trwalsze w porównaniu do lamp jarzeniowych i żarowych. Wymagają specjalnych, programowalnych ściemniaczy. Stanowią energooszczędną alternatywę dla innych źródeł światła powszechnie stosowanych w produkcji drobiarskiej. Lampy LED są ekologiczne i bezpieczne, nie nagrzewają się i nie przyciągają owadów.
Warto wykorzystać również barwę oświetlenia w celu poprawy wydajności kurcząt brojlerów (światło niebieskiej barwy poprawia wykorzystanie paszy i zwiększa tempo wzrostu) lub kur niosek (światło barwy czerwonej wydłuża szczyt nieśności, zwiększa liczbę zniesionych jaj i zmniejsza ilość zjadanej paszy).

 

Error
Whoops, looks like something went wrong.