Indyki -> Systemy poideł kropelkowych


W kropelkowym systemie pojenia ptaki już od pierwszego dnia życia pobierają wodę ze smoczków (niple). System ma wiele zalet, m. in. dostarcza ciągle świeżą wodę, zwiększa higienę pojenia i oszczędza czas pracy, a także jest stosunkowo tani, łatwy w montażu i praktyczny w serwisowaniu. Może być stosowany zarówno w ściółkowym, jak i w klatkowym chowie ptaków. W użytkowaniu jest wiele różnych rodzajów smoczków montowanych w otworze gwintowanym lub „na wcisk” z gumową uszczelką na rurze zaopatrującej system pojenia w wodę.
Smoczki z wolnym przepływem wody (ok. 40-50 ml/min) zmniejszają zużycie wody i w znacznym stopniu ograniczają ryzyko nadmiernego zawilgocenia ściółki; wykorzystywane są w tuczu brojlerów i kaczek oraz chowie kur niosek. Producenci brojlerów i kur niosek chętnie montują smoczki o większej wydajności przepływu wody: 100-150 ml wody/min, a nawet 180 ml wody/min.
Innowacyjnym rozwiązaniem są: poidło kropelkowe duo-steel o zmiennej wydajności przepływu wody, w którym stalowy trzpień porusza się w pionie (wydajność 70-80 ml wody/min) lub w poziomie (wydajność 30-40 ml wody/min) oraz poidło top-nipple z trzpieniem poruszającym się we wszystkich kierunkach, a które zamontowane w pionie ma wydajność 70-80 ml/min, natomiast zamontowane w poziomie ma wydajność 30-40 ml/min.
W linii pojenia kropelkowego instalowane są dwa rodzaje regulacji ciśnienia wody: centralny regulator ciśnienia wspólny dla wszystkich linii pojenia i reduktory ciśnienia montowane oddzielnie dla każdej linii pojenia. System taki pozwala kontrolować ciśnienie wody dostarczanej do całego systemu pojenia w jednym punkcie oszczędzając czas pracy oraz utrzymywać wyrównane ciśnienie wody we wszystkich liniach pojenia, regulować przepływ wody w okresach zwiększonego lub zmniejszonego pobierania jej przez ptaki zapewniając oszczędne jej zużycie oraz ochronę ściółki przed nadmiernym zawilgoceniem, a także łatwe podłączenie do komputerowego programu kontrolującego poszczególne parametry i sterującego procesem produkcyjnym.
Pod poidłami kropelkowymi montowane są miseczki okapowe chroniące przed nadmiernym zawilgoceniem ściółki. Miseczki różnią się między sobą głębokością miseczki oraz budową (jedno lub dwa ramiona). Miseczka z jednym ramieniem umożliwia dostęp do poidła z trzech stron, natomiast miseczka z dwoma ramionami dostęp tylko z dwóch stron poidła.
Woda do picia jest tak samo ważna dla ptaków jak pasza. Programy komputerowe pozwalają na ciągłe śledzenie i zapisywanie zużycia wody w określonych porach dnia, codziennie i w dłuższych okresach czasu. Porównanie zużycia wody umożliwia producentowi na permanetną ocenę stanu zdrowia ptaków i szybkie reagowanie w przypadku jakichkolwiek anomalii (nagły spadek lub wzrost spożycia wody).

 

Error
Whoops, looks like something went wrong.